Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua. Am depus o cerere la primarie in luna ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua. Am depus o cerere la primarie in luna Decembrie 2020 ...

Buna ziua.
Am depus o cerere la primarie in luna Decembrie 2020 care a fost inregistrata si detin numarul de inregistrare dar cel care a primit cererea spre solutionare refuza sa imi dea un raspuns. pe motiv ca asa vrea dumnealui sa nu imi raspunda
Ce pot face?Unde sa ma adresez.
Va multumesc.
Rulea, utilizator
Mergeti in audienta la Primar. Depuneti cerere de audienta si aratati motivul detaliat pentru care o solicitati. Daca nu rezolvati, puteti alege calea anevoioasa a instantei prin care sa obligati Primaria sa raspunda cererii.
Dar o plangere,sesizare ceva nu se poate face undeva ca cel care facea cest refuz sa fie sanctionat?
Va multumesc.
Dar sa fac o plangere la parchet as putea face?...Nu raspunsul in sine este problema.Problema este refuzul de a se raspunde.
Va multumesc.
Încălcarea de către funcționarii publici, cu vinovăție, a îndatoririlor de serviciu atrage răspunderea administrativă, civilă sau penală, în condițiile legii și ale codului ad-tiv.

Abuzul in serviciu poate fi luat in considerare.