avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme: 1. In ...

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. In luna iulie trebuie sa intru in concediu prenatal , suma platita fiind media ultimelor 6, problema e ca eu in Ianuarie aveam alt angajator. Pt luna respectiva duc documente cu venitul de la vechiul la noul angajator?
2. Cu cat timp inainte trebuie sa imi anunt angajatorul ca intru in concediu prenatal?
3. Se poate ca dupa 1 an sa ma intorc la munca si sa primesc stimulent de insertie si sa ramana tatal in concediu de crestere copil pana la 2 ani sau ele se anuleaza una pe alta?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Maricica124 , utilizator 16:11, 20 Aprilie 2021
1. Pentru luna respectiva duceti documente cu venitul de la vechiul la noul angajator.

2. Nu exista prevedere legala in acest sens.

3. În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația lunară și solicită dreptul la stimulent de inserție, plata acestei indemnizații se suspendă. Indemnizația lunară nu se cumulează cu stimulentul de inserție.
Buna ziua,
1. Aduceti documente de la celalalt angajator.
2. Eu zic sa l anuntati cat mai curand, sa isi faca si el un plan privind continuarea activitatii
Atentie pe cat timp il anuntati ca doriti sa benefiati de concediu, pentru a putea angaja pe altcineva in aceasta perioada, daca are nevoie...
3. Nu se poate, fie stati acasa si primiti indemnizatie, fie mergeti la munca si primiti salariul si stimulentul.
Va multumesc pt raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Informatii despre concediul pentru cresterea copilului mada_micu26 mada_micu26 Buna ziua!Locuiesc in sectorul 6 pe Ale Barsanesti.Alegerea concediului de 1 sau 2 ani se face cand depun actele sau mai devreme?Pt a beneficia pt cei 500 ron ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie si stimulent Mad21 Mad21 Buna ziua. Am 3 intrebari pe care va rog sa mi le lamuriti. Din anul 2013, m am aflat in concediu de crestere copil pana in prezent, deoarece am trecut ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie 2013 pentru cic 3 ani probleme medicale robermar robermar Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarele: beneficiez de indemnizatie crestere copil pana la varsta de 3 ani pt probleme medicale. Copilul implineste 2 ani in 6 ... (vezi toată discuția)