Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un salariat nu doreste sa comunice decizia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un salariat nu doreste sa comunice decizia de pensionare anticipata. ...

Un salariat nu doreste sa comunice decizia de pensionare anticipata. Pot solicita Casei de pensii decizia si in baza ei sa incetez de drept CIM salariat?
Va puteti adresa Casei de Pensii ... Nici Codul Muncii si nici Legea 263/2010 nu sunt clare in aceasta privinta , pentru că nu stabilește cine, când și cum face comunicarea deciziei de pensionare către angajator, pentru a declanșa raportul juridic de încetare de drept a contractului individual de muncă. Totodată, nu stabilesc dacă angajatul, ca titular al deciziei de pensionare, are obligația de a o comunica sau nu angajatorului.
Cornel Vasile, Consilier juridic