Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale As vrea sa vand un bun imobil (o boxa de 1,5 mp).
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

As vrea sa vand un bun imobil (o boxa de 1,5 mp).

As vrea sa vand un bun imobil (o boxa de 1,5 mp) pe care am cumparat-o pe firma. Vanzarea se va face catre o persoana fizica.Sunt suficiente hotararea AGA, un contract standard de vanzare cumparare si o factura pe care sa o inregistrez in contabilitate? Eu sunt administratorul firmei. Multumesc!
george-neagu, moderator
Nu. Contractul de vanzare trebuie incheiat in mod obligatoriu in forma autentica, in fata unui notar public iar dreptul de proprietate asupra imobilului trebuie intabulat in cartea funciara.
Dreptul de proprietate este intabulat in cartea funciara in favoarea firmei. Nu exista o procedura simplificata de vanzare, fara a trece pe la notar?
Nu, orice un imobil, inclusiv o boxa, se vinde numai prin contract de vanzare incheiat in forma autentica.
Ok. Multumesc!