Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... e ilegal sa primesti mai multi bani decat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

e ilegal sa primesti mai multi bani decat in contractul de munca ?

Va salut! Un angajator vrea sa incheiem un contract de munca cu salariul minim, dar el sa imi vireze in cont mai mult de atat.
Intrebarea mea este daca e ilegal acest lucru ?
Iar daca este, repercusiunile le suporta angajatorul ? Sau si angajatorul si angajatul ? si care ar fi aceste repercursiuni ?
wps:
Daca angajatorul vrea sa treaca salariul minim pe contract iar restul ii da in contul salariatului, evident ca nu are intentia de a plati taxe si atunci aceasta se va realiza nu din contul societatii cum spuneti dvs (care sa presupuna taxe!), ci din cel personal. Este ilegal pentru angajator si un compromis pentru salariat.
RoxanaRamona, utilizator
Fals. Eu am fost in situatia asta. Aveam un salariu de baza si grosul mi-l luam din bonificatii de santier, ore de noapte, prime de fidelizare si tot felul de alte prostii. Complet legal, cu fluturas cu tot ce trebuie. Dezavantajele sunt cele de mai sus, o zi buna