Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie in Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie in Concediu medical

Buna ziua , in urma unor circumstanțe anormale , amenințări, injurii și agresiuni fizice , am fost forțat să îmi dau demisia la zi de la locul de munca.

Știu căile de atac , din păcate natura persoanei agresoare , chiar daca au existat și doi martori, mă face să mă tem pentru familia mea dacă îl acționez in instanță.

Intamplarea sau norocul a fost că demisia scrisă pe data de 06.05 sa fie intocmita cu data de 07.05 . Datorita unor complicații medicale apărute în data de 06.05 , am obținut CM din aceasta data , deci teoretic înainte cu o zi de data intrării în vigoare a demisiei.

Întrebarea mea este , acel CM mai are vreo valabilitate sau a încetat contractul de munca conform demisiei in data de 07.05 ?

Mulțumesc,
Diabolique90, utilizator
Potrivit legislatiei muncii nu exista "demisie la zi "... demisia poate fi cu sau fara preaviz.

Contractul individual de munca se suspenda de drept pe durata concediului pentru incapacitate temporara de munca.

In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Cornel Vasile, Consilier juridic