avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Sfatuiti-ma va rog...vreau sa cumpăr un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Sfatuiti-ma va rog...vreau sa cumpăr un teren la ...

Bună ziua,
Sfatuiti-ma va rog...vreau sa cumpăr un teren la tara, de la o prietena din copilărie; deoarece mama ei a murit înaintea bunicilor, aceștia i-au făcut ei certificat de moștenitor . Problema este ca ea mai are un frate ( de mama, dintr o alta relatie), care nu este trecut în certificatul de moștenitor....ce fac în situația aceasta? Pot cumpăra fără ca eu sa am probleme pe viitor? Mie îmi prezintă legal...
Cel mai recent răspuns: camidumitrache , utilizator 18:27, 12 Mai 2021
Probabil va referiti ca i-au facut testament, nu certificat de mostenitor!
certificatul de mostenitor trebuie sa fie autentificat la notar.
Daca este asa, atunci nu aveti probleme.
Daca exista doar testament si fara certificat de mostenitor, atunci solicitati-i sa va aduca certificatul de mostenitor autentificat la notariat.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteti intr-o totală confuzie.
Certificatul de moștenitor este eliberat de notar, dar nu se autentifica.
Catre user: Dacă fratele "Nu a fost trecut", cel mai probabil nu a fost declarată existenta acestuia, cand s-a dezbătut succesiunea după bunici.
Atât martorii cât și prietena dvs, au declarat că este singura nepoată.
Si da, veti avea probleme, pentru că certificatul de mostenitor este anulabil.
Oricand poate aparea fratele prietenei dvs.
Si va sfătuiesc călduros, daca este asa, să nu va lasati convinsă de argumente precum "e, da nu vine, ca el e tocmai in orasul X, ce treaba are el? Nici nu se pune problema "
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mi-a spus ca are certificat de moștenitor făcut la notar....și din câte am înțeles de la altcineva, fratele ei a venit la primărie sa se intereseze de situație....eu vreau doar sa fiu în legalitate. I-am atras atenția ei ca nu este bine ce a făcut
Ultima modificare: Duminică, 9 Mai 2021
camidumitrache, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fratele a dat vreo declarație de renunțare la mostenirea bunicilor?
Citiți în certificatul de mostenitor.
Dacă nu a renunțat la succesiune si nici nu figurează ca moștenitor, va recomand sa nu cumpărați.
Va mulțumesc pt sfat. Nu cred ca a renunțat, altfel nu astepta bani din vânzarea acestuia. Mulțumesc.

Alte discuții în legătură

Moștenire dorotheea dorotheea 2 persoana, sot si sotie, detin un apartament, 50%ficare. Cei 2, au o fata si o nepoata din partea fetei lor. Inainte de Revolutie, din cauza zvonurilor ... (vezi toată discuția)
Cum se poate refuza intrarea in posesia unei mosteniri? jacquelline jacquelline Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am o prietena ai carei parinti au divortat cand ea era foarte mica, iar ea a fost crescuta de mama, ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu testament: de ce cheamă notarul din nou unul dintre moștenitorii rezervatari, dacă amândoi dăduseră declarație de renunțare? Keyla Keyla Expun cat pot de scurt situația: in 2005 bunicul moare,se dezbate succesiunea,iar tatăl meu și unchiul meu ( fratele tatei) renunță la toate bunurile in ... (vezi toată discuția)