avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... In data de 30.06.2015 am fost condamnat la 1 an si 9 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

In data de 30.06.2015 am fost condamnat la 1 an si 9 luni cu ...

In data de 30.06.2015 am fost condamnat la 1 an si 9 luni cu supendare, cu o durata de supraveghere de 2 ani. Hotărârea ramas definitiva prin neapelare.
In data de 10.03.2020 am fost depistat conducand un autovehicul sub influenta drogurilor (marijuana).
In cazul in care voi ajunge la proces, voi fi judecat ca recidivist? Intervenise reabilitarea in cazul meu, pana la data comiterii celei de-a doua infracțiuni?
Termenul de supraveghere coincide cu termenul de incercare? In hotarare nu este mentionat nici un termen de incercare.
Secţiunea III
Suspendarea condiţionată a executării pedepsei
Art. 86

Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei

Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Nu se aplica asta si in cazul meu?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

După 5 ani de la ramanerea definitiva, intervine reabilitarea de drept.
Din descrierea dvs, nu a intervenit pana la momentul în care ati săvârșit infracțiunea noua.

Ati fost condamnat conf. vechiului cod penal?
Nu, am fost condamnat dupa ncp.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Ati fost condamnat conf. vechiului cod penal?

Dvs îmi indicați articole din vechiul cod. Rămâne valabil ce v-am spus.
Da, corect, subscriu la cele de mai sus, am calculat eu gresit prin raportare la 2021, in loc de 2020, data savarsirii faptei, in speta fiind aplicabil Art 167 NCP - Calculul termenului de reabilitare - alin.(4) - În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere. Practic ati savarsit noua infractiune cu 3-4 luni inainte de implinirea termenului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare leona777 leona777 as vrea sa stiu si eu cand pot sa introduc o cerere de reabilitare, daca am fost condamnat in anul 2012 la 2 ani cu suspendare conditionata pe perioada de 4 ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept dupa pedeapsa cu suspendare wanado7 wanado7 Buna ziua. Cu respect, imi permit sa va cer sfatul in urmatoarea problema pe care o am. Pe 21 iunie 2009 (de ziua mea) am cam chefuit cu prietenii si m-am suit ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea după condamnarea cu supraveghere Valentin1605 Valentin1605 Buna ziua, In data de 28.10.2014 am fost condamnat la o pedeapsa de 1 an închisoare cu suspendare si 2 ani perioada de proba; întrebarea este când ... (vezi toată discuția)