Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Prin cererea de valoare redusa pot solicita penalitati ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Prin cererea de valoare redusa pot solicita penalitati de intarziere?

In contract sunt prevazute penalitati de 0.5% pe zi de intarziere, nu dobanda legala .
In caz afirmativ se va calcula si indica cuantumul sau se va indica doar procentul si data de la care se calculeaza?
george-neagu, moderator
Se pot solicita penalități de întârziere, iar suma solicitată trebuie indicată în concret.

Dacă vă referiți la penalitățile de întârziere din contractele de telefonie mobilă sau alște asemenea, aveți în vedere că astfel de clauze sunt considerate clauze abuzive.