Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa 15 mai 2021?

Buna ziua,
Am un magazin alimentar de cartier si de pe 15mai 2021 am redeschis la vechiul program adica non stop , azi noapte a venit politia si mi a dat amenda ca nu am voie sa tin deschis dupa orele 24:00. Va rog sa imi spuneti daca e legal sa tin deschis magazinul deschis non stop sau trebuie sa il inchid la orele 24:00 ??
george-neagu, moderator
Reiterez :

activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, precum și la terase este permisă fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 5,00-24,00, în județele/localitățile unde incidența cumulată la 14 zile este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori și este interzisă la depășirea incidenței de 3/1.000 de locuitori; ....extras din HG 531/2021, Anexa 3
Cornel Vasile, Consilier juridic
activitatea cu publicul a operatorilor economici (..) de tipul restaurantelor și cafenelelor

parca e mai clar acum
Vedeti si textul de mai jos:
.....
3. măsurile prevăzute la pct. 1, 2, 2^1 și 2^2 se aplică și operatorilor economici care desfășoară activități în spațiile publice închise care au un acoperiș, plafon sau tavan și care sunt delimitate de cel puțin 2 pereți, indiferent de natura acestora sau de caracterul temporar sau permanent;
......

HG 531/2021, Anexa 3 - MĂSURI din 10 mai 2021 pentru diminuarea impactului tipului de risc, art.6

Pct 3 al art.6 se refera la operatorii economici care desfășoară activități în spațiile publice închise , iar masurile stabilite la pct. 1, 2, 2^1 și 2^2 se aplica si acestora ...

In speta, un magazin nu poate, inca, functiona non-stop.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cornel Vasile a scris:

:
activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfășoară activități de preparare, comercializare și consum al produselor alimentare și/sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, de tipul restaurantelor și cafenelelor, în interiorul clădirilor, precum și la terase este permisă fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului și în intervalul orar 5,00-24,00, în județele/localitățile unde incidența cumulată la 14 zile este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori și este interzisă la depășirea incidenței de 3/1.000 de locuitori; ....extras din HG 531/2021, Anexa 3

În citat scrie că activitatea cu publicul a operatorilor economici este permisă în județele/localitățile unde incidența cumulată la 14 zile este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori este permisă și în intervalul orar 5,00-24,00, fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiului.

Alex Grigore, interesați-vă de statistica epidemiologică în localitatea de unde sunteți. Dacă incidența a fost în ultimele zile sub 3 la mie sunt de părere că puteți contesta cu succes PV-ul. Bănuiesc că nu erau clienți claie peste grămadă în magazin, ca să fie depășită capacitatea de 50% a spațiului.
Emilika40, utilizator
Bănuiesc că nu erau clienți claie peste grămadă în magazin, ca să fie depășită capacitatea de 50% a spațiului.

Mai ales ca s-a intamplat noaptea.
Si da, in afara de faptul ca nu e vb de carciuma, motiv de contestatie , aveti si acest motiv,rata de incidenta