Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa 15 mai 2021?

Buna ziua,
Am un magazin alimentar de cartier si de pe 15mai 2021 am redeschis la vechiul program adica non stop , azi noapte a venit politia si mi a dat amenda ca nu am voie sa tin deschis dupa orele 24:00. Va rog sa imi spuneti daca e legal sa tin deschis magazinul deschis non stop sau trebuie sa il inchid la orele 24:00 ??
george-neagu, moderator
Nu are nici o legatura cu cazul dvs. , HG 550 (care nu are art. 1, 2,...,, n, ci articol unic) e doar o hotarire ce modifica acel continut al HG 531 care v-a fost prezentat si care va obliga sa va opriti activitatea la ora 24.

Spatiu public inchis e si o sala de sport, sau de spectacole de teatru, accesibila publicului.
Spatiu comercial poate fi un magazin ca al dvs.(care e public si inchis) sau o brutarie care doar produce paine, pentru distributie, la alte magazine, nu e accesibila publicului.

Nu mai insistati aici, mergeti direct in instanta, daca dvs. credeti sau ati inteles altceva.
latka, moderator
Toate magazinele au revenit la programul normal. Nu văd de ce non-stopurile ar face excepție cât timp, în anumite condiții, nu sunt restricții de circulație pe timpul nopții.
Asta e deja o alta problema, nu legata de subiectul in cauza, ci de politici guvernamentale.
adineauri am intrebat un politist local de voluntari si au zis ca da, au voie. Si ca ex mi-a dat un supermarket de voluntri care e non stop, nu il stiam, ca nu stau in voluntari.
eu cred ca politistul in cazul dvs nu a interpretat corect , asa ca daca nu va convine sa ramaneti cu banii dati, macar contestati.
gi-jane2, moderator
Si care ar fi motivarea (in drept) din plingerea contraventionala, ca "asa a zis un politist local din Voluntari " ?