avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu paternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu paternal

Buna ziua,
In situatia in care un salariat se afla in perioada de proba, poate beneficia de concediu paternal, daca a depus certificatul de nastere?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:42, 27 Mai 2021
Da, poate beneficia chiar daca este in perioada de proba.

Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, pe durata concediului paternal. In caz de suspendare , se va suspenda si perioada de proba.
Da, poate beneficia chiar daca este in perioada de proba.

Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, pe durata concediului paternal. In caz de suspendare , se va suspenda si perioada de proba.
Da, poate beneficia chiar daca este in perioada de proba.

Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, pe durata concediului paternal. In caz de suspendare , se va suspenda si perioada de proba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu paternal-suspendarea contractului individual de munca nicolae77 nicolae77 buna ziua, am urmatoarea intrebare: imi poate suspenda angajatorul contractul de munca desi am dus certificatul de nastere si atestat de puericultura? (vezi toată discuția)
Art51,alin1,lit c la concediu nastere copil georgefen georgefen Buna ziua, Sotia mea a nascut si urmeaza sa intru in concediu 15zile (date prin lege 5, plus 10 pt cursul de puericultura). Acum apare problema, cei de la ... (vezi toată discuția)
Concediu paternal flocanelu flocanelu Buna ziua. Fiul meu este angajat si se afla in concediu paternal cele 5 zile + 10 zile in urma obtinerii atestatului pentru cursul de puericultura. Daca in ... (vezi toată discuția)