Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere drept creanță
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere drept creanță

Bună ziua domnilor avocați! In urma unei succesiuni dezbătute în instanță am obținut un drept de creanță pentru îmbunătățirile aduse bunului supus moștenirii. Peste o lună se împlinesc trei ani de la pronunțarea sentintei și am înțeles că se prescrie dreptul meu la creanță. Nu aș dori să duc sentința la executor totuși ,dar nici sa.mi pierd acest drept de creanță. Ce posibilitate există să am acest drept și după împlinirea termenului de trei ani de la pronunțarea sentinței?
Buna ziua,

De urgenta, solicitati initierea executarii silite.

Daca vi se vor plati sumele datorate, executarea silita ramane fara obiect.

In caz contrar, veti pierde dreptul de a obtine sumele de bani incuviintate, acestea fiind prescrise.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Singuta varianta este sa începeți demersurile de executare silita,în caz contrar procesul în care ați fost parte a fost inutil...
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!