avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere drept creanță
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere drept creanță

Bună ziua domnilor avocați! In urma unei succesiuni dezbătute în instanță am obținut un drept de creanță pentru îmbunătățirile aduse bunului supus moștenirii. Peste o lună se împlinesc trei ani de la pronunțarea sentintei și am înțeles că se prescrie dreptul meu la creanță. Nu aș dori să duc sentința la executor totuși ,dar nici sa.mi pierd acest drept de creanță. Ce posibilitate există să am acest drept și după împlinirea termenului de trei ani de la pronunțarea sentinței?
Cel mai recent răspuns: amavrancea , utilizator 16:26, 7 Iunie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

De urgenta, solicitati initierea executarii silite.

Daca vi se vor plati sumele datorate, executarea silita ramane fara obiect.

In caz contrar, veti pierde dreptul de a obtine sumele de bani incuviintate, acestea fiind prescrise.

Ultima modificare: Luni, 7 Iunie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singuta varianta este sa începeți demersurile de executare silita,în caz contrar procesul în care ați fost parte a fost inutil...
~ Conținut șters la cerere ~
Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executari silite Tinu21 Tinu21 Va rog mult,explicati-mi termenii,nu sunt de specialitate,pot dpar sa banuiesc intelesul din urmatorul text,tot de pe siteul d-voastra \\"\\\\"Potrivit ... (vezi toată discuția)
Contract de imprumut / contract de garantie ELLABV ELLABV in 1999 s-a facut un contract de imprumut in bani, termen de rambursare 1 an, in cazul nerambursarii creditului imprumutatorul poate cere exutarea silita. ... (vezi toată discuția)
Termen prescriptie executare sillita bellabianca52 bellabianca52 In ian 2012 am obtinut o sentinta favorabila. in 28.03.2013 s-a admis cererea de executare silita. In iunie 2013 exec jud a intocmit un pv prin care spune ca ... (vezi toată discuția)