avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, ...

Deschiderea coletului la livrare înainte de a se face plata, este sau nu un drept al consumatorului?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca expeditorul a platit pt acest serviciu, beneficiati de el.
Cornel Vasile a scris:

Directiva europeană 83/2011 este valabila in Romania.

Directivele europene trebuie transpuse în legislația națională a statelor membre ca să producă efecte.
Directiva 83/2011 a fost transpusă în HG 34/2014, scrie chiar la începutul actului normativ:

Având în vedere că transpunerea în legislaţia naţională a Directivei 2011/83/UE a Parlamentului European şi a Consiliului din 25 octombrie 2011 privind drepturile consumatorilor, ....


[ link extern ]

Nu știu în Directivă, că nici userul, nici dvs. nu ați pus citat și e prea mult de căutat, dar în HG 34/2014 nu e precizat dreptul cumpărătorului de a desface coletul la livrare.
Este precizat în articolul 20 următoarele „riscul de pierdere sau de deteriorare a produselor este transferat consumatorului în momentul în care acesta sau o parte terţă desemnată de acesta, alta decât transportatorul, intră în posesia fizică a produselor”, transferarea acestui risc trebuie făcută în cunoștință de cauză, nu?
transferarea acestui risc trebuie făcută în cunoștință de cauză, nu?

daca vreti sa deschideti coletul, se plateste pt asta, dvs catre vanzator si vanzatorul plateste catre curier.
verificarea nu e si tehnica, adica nu bagati tv in priza, iar el chiar si verificat sa nu fie spart, poate fi lovit si e acelasi lucru
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce nu povestiti cazul dumneavoastra? Banuiesc ca nu este o discutie pur teoretica...

Alte discuții în legătură

Deschiderea coletului la livrare O.Mihai O.Mihai Buna ziua, Pentru produsele comandate online, livrarea facuta printr-o firma de curierat, in momentul in care primesc produsul fizic, pot deschide coletul ... (vezi toată discuția)
Dreptul de retur al unui produs defect cristiulian cristiulian Buna ziua, Am o nelamurire in privinta unei comenzi facuta cu ceva timp in urma, la distanta. Dupa o prealabila consultare telefonica si citirea ... (vezi toată discuția)
Comanda cu probleme emag ! Costel2018 Costel2018 Am comandat un produs de pe emag si mi sa promis că îmi ajunge peste 3 zile maxim dar nici a 4 zile nu a ajuns si eu deja am plecat din românia , produsul ... (vezi toată discuția)