Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de munca.Sa simtit ...

Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de munca.Sa simtit rau,a avut dureri in piep si seful lui in loc sa sune la ambulanta la luat si la dus in camera,la lasat singur si a murit.Tin sa specific ca nu avea contract de munca.Ce ar trebui sa fac in cazul acesta.Au sunat la ambulanta dupa ce a murit.Medicii au spus comotie cerebrala.
Faceți totuși o plângere penală pentru

Art. 203 Cod penal:

"Lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate

(1) Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunţa de îndată autorităţile de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, integritate corporală sau sănătate este în pericol şi nu are putinţa de a se salva se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Fapta nu constituie infracţiune dacă, prin acordarea ajutorului, autorul s-ar expune unui pericol grav cu privire la viaţa, integritatea corporală sau sănătatea sa."

Din perspectiva acestui text de lege este irelevantă existența CIM, e suficient ca tatăl să se fi simțit atât de rău încât să nu mai fi putut el însuși chema salvarea.

silvia.urzica@yahoo.com a scris:

Buna ziua,tatal meu a decedat ieri la locul de munca.Sa simtit rau,a avut dureri in piep si seful lui in loc sa sune la ambulanta la luat si la dus in camera,la lasat singur si a murit.Tin sa specific ca nu avea contract de munca.Ce ar trebui sa fac in cazul acesta.Au sunat la ambulanta dupa ce a murit.Medicii au spus comotie cerebrala.

Va multumesc frumos,raspunsul dvs chiar ma ajutat sa ma decid.Nu am facut plangere pana acum,pt k toti colegii lui care au fost acolo au spus k nu mai putea fi salvat.Si asta era nelamurirea mea,poate totusi sar fi putut face ceva daca ei ar fi sunat din timp la salvare.Dar ma repet din nou cred k le a fost frica pt k lucrau la negru.Va multumesc frumos
Pentru munca la negru puteti face o sesizare scrisa la ITM. Inspectorii de munca vor face o ancheta si firma va fi amendata contraventional. Munca la negru poate duce la astfel de situatii cand lucratorul accidentat nu poate beneficia de prevederile Legii nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si ale Legii nr. 346/ 2002 republicata.