Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Se poate face vânzare cumpărare între ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Se poate face vânzare cumpărare între parinti ...

Bună seara. Se poate face vânzare cumpărare între parinti și copil, părintii sunt lucizi,tineri și vor sa ii facă act de vânzare cumpărare dar nu la prețul pieței. Apartamentul ar fi evaluat la 35000euro,dar ei ar vrea sa pună prețul de 5000 euro. Este posibil? Va mulțumesc.
Pretul il poate pune, dar taxele nu pot fi platite sub valoarea din grila notariala.
Este posibil. Doar că mirose de la o poștă a donație deghizată.
De ce ar încheia o vânzare fictivă, la un pret de 7 ori mai mic decât cel al pietei?
Ce rezolvă cu asta?
Actul de vânzare cumpărare, este un act sigur, nu se poate contesta, dacă cumva la bătrânețe părinții o iau razna. Ca sa se poată face un act de vânzare cumpărare trebuie sa achiți prin banca suma respectiva. Bani pe care nu ii are copilul. 5000euro este o suma relativ ușor de obținut, pe când 35.000euro nu.

raluk0207 a scris:

Este posibil. Doar că mirose de la o poștă a donație deghizată.
De ce ar încheia o vânzare fictivă, la un pret de 7 ori mai mic decât cel al pietei?
Ce rezolvă cu asta?

dar ei ar vrea

Care ei, ei, parintii?
Ca sa se poată face un act de vânzare cumpărare trebuie sa achiți prin banca suma respectiva.

pana in 50 mii de lei, suma poate fi platita cash

Actul de vânzare cumpărare, este un act sigur, nu se poate contesta

de putut, se poate, conteaza de cine si de ce.
gi-jane2, moderator

Leea91 a scris:

Actul de vânzare cumpărare, este un act sigur, nu se poate contesta, dacă cumva la bătrânețe părinții o iau razna.

Cine v-a dezinformat in halul asta?