avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prioritate renuntare la judecata sau competenta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prioritate renuntare la judecata sau competenta materiala? Am ...

Prioritate renuntare la judecata sau competenta materiala?
Am solicitat renuntarea la judecata inainte de primul termen.
Instanta insa a preferat sa se considere necompetenta si sa trimita cauza la alta instanta.
Nu trebuia pur si simplu sa ia act de renutnarea la judecata??
Cel mai recent răspuns: Andreea Dana Fodor , Avocat 20:40, 30 Iunie 2021
Buna seara,

Instanța a procedat corect. Fără să aibă competența nu poate soluționa o cerere, fie ea și de renunțare la judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta teritoriala (lipsa ei, mai exact) nu se constata de catre instanta inaintea altor cereri (amanare, perimare, etc.?) Tordoi DAD Consult S.R.L. Tordoi DAD Consult S.R.L. Speta este urmatoarea: proces verbal de contraventie, incheiat de agent constatator pe raza jud. Salaj unui conducator din jud.Satu Mare. Acesta din urma ... (vezi toată discuția)
Invocarea necompetentei materiale in apel Liliana Gavril Liliana Gavril Buna seara! Va supun atentiei urmatoarea speta: Am initiat o actiune la Judecatorie - constatarea nulitatii absolute a unei declaratii de neacceptare a ... (vezi toată discuția)
Drept administrativ AmaliaB. AmaliaB. Este vreo diferenta intre viciul de competenta si viciul de necompetenta? (vezi toată discuția)