Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prioritate renuntare la judecata sau competenta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prioritate renuntare la judecata sau competenta materiala? Am ...

Prioritate renuntare la judecata sau competenta materiala?
Am solicitat renuntarea la judecata inainte de primul termen.
Instanta insa a preferat sa se considere necompetenta si sa trimita cauza la alta instanta.
Nu trebuia pur si simplu sa ia act de renutnarea la judecata??
Buna seara,

Instanța a procedat corect. Fără să aibă competența nu poate soluționa o cerere, fie ea și de renunțare la judecata.