Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa ...

Buna ziua,

In perioada 1987 - 1999 am lucrat 100% 7 ani in grupa I si 4 ani si 6 luni grupa II. Conform legii mi s-ar reduce varsta de pensionare cu 4 ani si 6 luni (rog confirmare). In septembrie 2022, as fi putut avea 35 de ani de contributivitate, dar imi lipsesc in jur de 14-15 luni (trebuie sa verific exact la casa de pensii locala). In aceasta situatie, as putea sa cumpar anii vechime lipsa pentru a putea iesi la pensie la varsta de 60 ani si 6 luni pentru pensionare la limita de varsta ?
Corneliu0962, utilizator
1. In cazul in care o persoana a beneficiat de indemnizatie de somaj intr-o anumita perioada de timp, acea perioada va fi considerata vechime in munca numai daca drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art. 15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoana este indreptatita sa primeasca ajutor de somaj sau de integrare profesionala constituie vechime in munca.

2. Intr-adevar, Legea nr.1/1991 nu prevede ca, perioada in care se beneficiaza de alocatie de sprijin este vechime in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
-Limita de varsta la 60 ani si 4 luni.
Indepliniti si depasiti binisor conditia de stagiu complet de 35 ani.
In cei 35 ani de stagiu complet va intra si:
-Cei 4 ani si 10 luni de stagiu aferent/grupe/conditii de munca.
-Armata si cursurile universitare de zi.
-Asadar, incepand cu ziua in care impliniti varsta de 60 ani si 4 luni, puteti depune dosarul pentru pensie de limita de varsta, cu reducerea datorata grupelor de munca.

Va multumesc pentru informatiile transmise.
Cu stima,