Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Teste pe banii nostri? ! Cum ar ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Teste pe banii nostri? ! Cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, ...

Bună ziua! Cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, angajatilor de la spital, antigen la 3 zile sau pcr, la 7 zile, dacă nu suntem vaccinați? Ne pot obliga să ni le facem pe banii noștri?
Ce ni se poate întâmpla dacă refuzăm să le facem? Mai ales pe cheltuiala noastră?
VioCostea, utilizator
Nu știu cum și dacă se poate adăuga o fotografie, în care se poate vedea ce se cere...
Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

Masurile privind securitatea si sanatatea in munca nu pot sa determine, in niciun caz, obligatii financiare pentru salariati.
Aveti posibilitatea sa va alegeti alt loc de munca daca nu vreti sa va vaccinati. Acolo unde lucrati, trebuie vaccin, pentru a nu imbolnavi pe altii.Daca un pacient ia boala de la dvs, spitalul ar putea fi dat in judecata.
Este normal sa faceti testele pe cheltuiala dvs...statul v-a oferit ceva gratuit si ati refuzat.
Ceea ce ați scris, e o răutate!
Ce spuneți de atâtea cadre medicale care s-au îmbolnăvit de la pacienți, din cauză că nu am avut echipamente de protecție? Oare noi nu avem drepturi, doar obligații?
Nici pacienții care vin în spital nu sunt toți vaccinați!
Fiecare are dreptul să hotărască ce să facă!

vali m a scris:

Aveti posibilitatea sa va alegeti alt loc de munca daca nu vreti sa va vaccinati. Acolo unde lucrati, trebuie vaccin, pentru a nu imbolnavi pe altii.Daca un pacient ia boala de la dvs, spitalul ar putea fi dat in judecata.
Este normal sa faceti testele pe cheltuiala dvs...statul v-a oferit ceva gratuit si ati refuzat.

Nu am vrut sa fie o rautate. Scuze daca asa s-a inteles!
Dar daca statul ofera ceva gratuit...si spitalul este de stat...atunci e normal sa va ceara sa suportati costul testului...