Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul concediu medical.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul concediu medical.

Bună seara. Sunt angajat la o firma privata (contract perioada nedeterminata, 8h). În luna nov, mi-am luat CM (cod 51). Angajatorul a primit suma de la Casa de Asigurări. Cat îmi revine din suma? O primesc integral sau se retine cas-ul + impozitul (25%+10%)?
Va mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Se reține și se datorează contribuția de asigurări sociale în cotă de 25% și impozitul în cotă de 10%.