avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul concediu medical.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul concediu medical.

Bună seara. Sunt angajat la o firma privata (contract perioada nedeterminata, 8h). În luna nov, mi-am luat CM (cod 51). Angajatorul a primit suma de la Casa de Asigurări. Cat îmi revine din suma? O primesc integral sau se retine cas-ul + impozitul (25%+10%)?
Va mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:00, 6 Iulie 2021
Se reține și se datorează contribuția de asigurări sociale în cotă de 25% și impozitul în cotă de 10%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas ovidiucostel ovidiucostel Sunt pensionar MAI cu pensie militara de serviciu si lucrez la o firma privata fiind angajat cu CIM pe durata nedeterminata si intrebarea mea este daca este ... (vezi toată discuția)
Concediu medical - contributii suportate de angajator narcisa07 narcisa07 Va rog lamutiti-ma: Caz concret: doi salariati in concediu medical toata luna februarie, in continuare. Deci sunt platiti de FNUASS. Dar cum? Pt. ca eu ca ... (vezi toată discuția)
Contributii prestare de servicii mihovicidaniela mihovicidaniela ce retineri se fac la prestre de servicii la o persoana fizica? tot 10,% 0,5% si impozit tot la brut? (vezi toată discuția)