Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot da in judecata angajatorul că am ajuns în spital ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot da in judecata angajatorul că am ajuns în spital cu depresie ...

Pot da in judecata angajatorul că am ajuns în spital cu depresie severa?
Pentru ce sa va retina din salariu? Nu va poate obliga sa va dati demisia.
Puteti face plangere la itm.
Nu cred ca puteti lega depresia dvs de locul de munca, e greu de dovedit.
In genul acesta de cazuri, mai usor ptr dvs este sa va gasiti un alt loc de munca (bineinteles ca nu neaparat plecand imediat de la actualul loc prin demisie daca nu va permiteti dpdv finaciar). A deschide o actiune in instanta va va costa timp, bani si va fi o alta sursa majora de stres psihic, contribuind aditional la starea dvs actuala. Depresia (in forme usoare sau moderate) se trateaza mai intai prin eliminarea factorilor cauzali (in speta dvs relatia angajat-angajator). Ca o instanta sa va dea castig de cauza in aceasta speta, aveti sanse catre minim. Pe langa un avocat bun, cu siguranta veti fi nevoita sa treceti si pe la un psihoterapeut ptr o corecta evaluare / diagnosticare si tratament medicamentos si / sau spitalicesc (dupa cum se considera necesar). Numai o sedinta la un psiholog / psihoterapeut va costa minim 150 RON...cu sanse mici ca specialistul (desemnat de instanta eventual) sa concluda ca starea de depresie in care va aflati este 100% generata de relatia cu angajatorul (el poate numai sa va stabileasca un diagnostic de specialitate), dupa care vine randul unui f bun avocat sa incerce sa convinga instanta (bazat pe ce probe puteti furniza dvs si specialistul) ca starea se datoreaza exclusiv relatiei cu angajatorul. Si aici, asa cum au sublliniat si alti participanti la discutie, sunteti pe un teren virgin, cu sanse catre zero in a construi un caz solid in instanta.
Succes!
tomaion, utilizator
Da, in cazul.dat, nu se.merita un proces.

În astfel.de cazuri trebuie apelat la.avocat inca de cand apare prima.problema pentru a fi.coordonata și controlata situatia dar avocatii costa bani ca sa faca coordonari și instrumentare de cazuri.
Se aseamănă cu flagrantul facut de procurori ca sa intelegeti mai bine.Ati văzut cum face DNA, de exemplu.
Fara flagrant și procurorii risca sa nu aiba probe în justitie și sa piardă procesul.
În lumea justitiei totul trebuie bine instrumentat ca sa câștigi procesul la un mod elegant.

Trebuie facute calcule și sa rezulte măcar 10 000 euro câștigul minim ca sa se merite.
În cazul dvs. nu cred ca ar fi vorba de o astfel.de suma minima care sa merite deranjul total.

Cu stima,
Claudiu Lascoschi
BUCUREȘTI
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat