avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am făcut facultatea la zi, aceasta am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am făcut facultatea la zi, aceasta am înțeles că ...

Buna ziua,

Am făcut facultatea la zi, aceasta am înțeles că se ia în considerare la vechime pentru pensie.

Dacă am lucrat cate 3 luni/ an, anii aceștia de la facultate vin drept completare sau înlocuiește tot?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:40, 7 Iulie 2021
Legea nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
...
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate dacă în aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare în condițiile prezentei legi.
Tot nu sunt lămurit.
Dacă am lucrat cate 3 luni/ an, anii aceștia de la facultate vin drept completare sau înlocuiește tot?
In opinia mea, inlocuieste doar perioada care se suprapune cu facultatea.
Nu se adaugă vechime pentru perioada când nu am lucrat ?
Ex. 9 luni vechime facultate + 3 luni vechime lucru?
Daca se suprapun perioadele , nu se cumuleaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu ani facultate stanca123 stanca123 daca facultatea este de 5 ani iar eu m am angajat din anul 4, primii 3 ani de facultate se considera vechime in munca? (vezi toată discuția)
Informare pensie anticipata adrianamario adrianamario Sunt nascuta pe data de 19.06.1958 sex feminin.Sunt inginer cu o vechime in munca de 28 ani si 5 ani de facultate. Cand pot iesi la pensie anticitat. (vezi toată discuția)
Varsta pensie noidoi noidoi Buna ziua. Puteti sa imi spuneti daca anii de facultate sau de armata se adauga la varsta limita de pensie (adica 65+aceia de armata sau facultate) sau se ... (vezi toată discuția)