Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Am făcut facultatea la zi, aceasta am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Am făcut facultatea la zi, aceasta am înțeles că ...

Buna ziua,

Am făcut facultatea la zi, aceasta am înțeles că se ia în considerare la vechime pentru pensie.

Dacă am lucrat cate 3 luni/ an, anii aceștia de la facultate vin drept completare sau înlocuiește tot?
Legea nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii publice
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
.....
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate dacă în aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare în condițiile prezentei legi.
Tot nu sunt lămurit.
Dacă am lucrat cate 3 luni/ an, anii aceștia de la facultate vin drept completare sau înlocuiește tot?
In opinia mea, inlocuieste doar perioada care se suprapune cu facultatea.
Nu se adaugă vechime pentru perioada când nu am lucrat ?
Ex. 9 luni vechime facultate + 3 luni vechime lucru?
Daca se suprapun perioadele , nu se cumuleaza.