avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de mostenitor ...

Vanzare imobil cu cota indiviza
Am un certificat de mostenitor unde suntem trecuti doi frati cu drept de proprietate, cota indiviza 11/16 din casa aflata pe teren 1300 mp, si 7/8 din teren. Restul cotei indivize de 5/16 casa si 1/8 teren apartine coindivizarului X, conform certificat mostenitor. El a decedat. Eu vreau sa stiu daca vand imobilul, e necesar sa semneze mostenitorul lui X cand fac vanzare? Coindivizarul nu imi vinde mie in nici un caz cotele lui.
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Iulie 2021
Filia, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 09:17, 12 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă un arhitect va desenează un proiect de casă, vă mai construiți și casa ori locuiți ... pe hartie?
Cadastrul e o lucrare tehnică. Vreți doar ...harta? Terenul acela desenat pe plan nu-l vreți?
Doar prin partaj deveniți proprietar exclusiv asupra unui anume lot dintre cele desenate pe plan.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzarea unui teren fara iesirea din indiviziune? sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, In cazul a doi mostenitori ,se poate face instrainarea unui teren prin vanzare doar cu aceeptul celuilat mostenitor ,fara a face iesirea din ... (vezi toată discuția)
Succesiune Mariuspirvulescu Mariuspirvulescu Dacă proprietatea este individ a si are 4 proprietari unul din ei poate sa si vîndă partea fără acordul celorlalți și fără o împărțire amiabilă a ... (vezi toată discuția)
Testament gigelas gigelas Buna dimineata, Sora mea are testament ptr. 1250 mp. dintr-o suprafata totala de 2500 mp. Poate sa-si faca singura cadastrul,ptr.cei 1250 mp.,sau trebuie ... (vezi toată discuția)