Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare imobil cu cota indiviza Am un certificat de mostenitor ...

Vanzare imobil cu cota indiviza
Am un certificat de mostenitor unde suntem trecuti doi frati cu drept de proprietate, cota indiviza 11/16 din casa aflata pe teren 1300 mp, si 7/8 din teren. Restul cotei indivize de 5/16 casa si 1/8 teren apartine coindivizarului X, conform certificat mostenitor. El a decedat. Eu vreau sa stiu daca vand imobilul, e necesar sa semneze mostenitorul lui X cand fac vanzare? Coindivizarul nu imi vinde mie in nici un caz cotele lui.
Multumesc
Filia, utilizator
Dacă un arhitect va desenează un proiect de casă, vă mai construiți și casa ori locuiți ... pe hartie?
Cadastrul e o lucrare tehnică. Vreți doar ...harta? Terenul acela desenat pe plan nu-l vreți?
Doar prin partaj deveniți proprietar exclusiv asupra unui anume lot dintre cele desenate pe plan.