Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se poate declara ulterior un venit și sa se ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se poate declara ulterior un venit și sa se plătească taxele aferente?

Bună ziua,
In cazul unui apartament închiriat, dacă proprietarul nu a declarat contractul de închiriere, acesta se poate declara ulterior și sa se plătească taxele aferente? Menționez ca, contractul a fost încheiat pe perioada 2019-2020. Se poate încheia altul pentru 2020-2021 și sa se plătească taxele din urma? Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Cel mai bine este sa faceti acum si sa depuneti declaratia unica aferenta perioadei cand a fost contractul de inchiriere iar nu una actuala cu date false. Intradevar se vor calcula niste accesorii (dobanzi si penalitati) dar nu sunt excesiv de mari: 12% pe an.