Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, dacă mă poate ajuta cineva la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, dacă mă poate ajuta cineva la următoarea problemă: ...

Bună ziua, dacă mă poate ajuta cineva la următoarea problemă: sunt pensionat de boală cu drept de muncă de 4 ore, având cotizați 30 de ani. Din câte știu eu, dacă nu am boală profesională sau datorită unui accident de muncă, durata pensiei nu se pune la vechime. Întrebarea mea este: ce trebuie să fac pentru ca să ajung la 35 de ani cotizați? Trebuie să plăteasc lunar ceva sumă la Casa de pensii, sau cum? Mulțumesc anticipat, stimă!
Nu trebuie sa platiti nimic in plus.Pensia de invaliditate de orice grad ar fi ea, este stagiu asimilat si va intra in calculul pensiei de limita de varsta.
Vă mulțumesc mult, numai bine!