Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Care este modul de calcul al indemnizației ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Care este modul de calcul al indemnizației ptr concediu ...

Buna ziua,
Care este modul de calcul al indemnizației ptr concediu medical al administratorului fara salariați?

Multumesc respectuos
Administratorul are contract de munca?
Nu are cim, doar contract cu CAS
Baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor asigurate, înscrise în contractul de asigurare, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 3 salarii de bază minime brute pe țară garantate în plată, cu excepția persoanelor care optează pentru încheierea contractului de asigurare pentru a beneficia de concedii medicale și indemnizații pentru maternitate, pentru care baza de calcul al indemnizațiilor se determină ca medie a veniturilor asigurate, înscrise în contractul de asigurare, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar.