Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Spalare de bani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Spalare de bani

Lucrând la un IFN, cu activitate de creditare, am întîlnit și întâlnim în practică cu mai multe situații în urma cărora avem nevoie de experiența Dvs în lămurirea întrebărilor noastre:

1. Legea formulează astfel: …“efectuează tranzacții în numerar a căror limită minimă = echivalentul în lei al10.000 Euro, indiferent dacă este printr-o singură operațiune/mai multe.”
Acestea sunt tranzacții zilnice / lunare sau ce periodicitate trebuie să aibă?

2. Lucrăm cu grupuri de debitori și anume, grup de debitori după interese respectiv grup de debitori după garanții (unde garantarea diferitelor credite se realizează cu același bun mobil/imobil).
Rambursările efectuate de membrii grupurilor de debitor intră în categoria operațiilor legate?

3. Pînă la ce grad de rudenie trebuiesc considerate tranzacțiile ca și operații legate?
Zsuzsanna Lukacs, Consultant credite si finantari