Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Pensia primita pe card poate fi sistată ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Pensia primita pe card poate fi sistată dacă nu ...

Bună ziua! Pensia primita pe card poate fi sistată dacă nu au fost luate de la poștă ultimele trei cupoane mov? Sau poate fi sistată abia după mai multe cupoane neridicate? Care este numărul acestora?
Întrebarea o pun deoarece mama, fiind bolnavă, locuieste la mine, în altă localitate față de cea unde are dosarul de pensie. Dacă si-ar schimba adresa de domiciliu am putea trimite actele prin mail, scanate, casei de pensii ca să ii mute dosarul sau numai cu procură, mama fiind foarte greu transportabila? Am văzut propunere să fie trimise cupoanele electronic, dar încă propunerea nu este aprobată în Monitorul Oficial.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
" Pentru persoanele care încasează pensia în cont curent sau cont de card, în situația în care nu au fost găsite acasă și au fost avizate, documentele de informare cu privire la sumele plătite (taloanele mov), nesolicitate de beneficiari, se păstrează la sediul oficiului poștal până în ultima zi lucrătoare a lunii în curs.

Începând cu drepturile aferente lunii martie 2021, taloanele mov vor fi arhivate la sediul Oficiului Județean de Poștă, respectiv al Oficiilor Poștale de sector pe o perioadă de 24 luni, fără a mai fi restituite caselor teritoriale de pensii.

Aceste documente de informare pot fi transmise, la cerere, la domiciliul persoanelor interesate – beneficiari sau împuterniciții acestora."

După expirarea celor 24 de luni, documentele de informare vor fi transmise către casele teritoriale de pensii.
[ link extern ]