Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce se poate intampla in cazul refuzului personalului ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce se poate intampla in cazul refuzului personalului medical ...

Ce se poate intampla in cazul refuzului personalului medical de a se testa din fonduri proprii? Nu cred ca in Romania au existat spitale care sa testeze personalul la 3 sau la 7 zile ,preventiv
Stimata @POMPILIA , exista persoane infectate ( deci contagioase ) care sunt asimptomatice . Nu stiu daca pot ( sau nu ) fi numiti bolnavi , dar pot contamina pe altii . Nici un medic din lume nu a pretins ca poate vindeca boala data de SarsCov2 , dupa cum nu pot fi - in general - bolile cauzate de virusi ( HIV , poliomielita , rujeola , rubeola , hepatita , gripa , etc , etc ) . Se pot aplica tratamente de sustinere a organismului ( ca acesta sa lupte singur cu boala ) , de tratare a simptomelor pe masura ce apar , eventual de a nu permite cresterea viremiei ( la unele ) , dar nu mai mult ... Si , pentru ca medicina nu a putut gasi tratamente care sa vindece acesti bolnavi , s-au gasit metode de a apara organismul sa FACA boala , acesta e rolul vaccinurilor . Eficienta lor difera , se pare ca - in afara de vaccinul impotriva rujeolei , care are eficienta de aproape 100% - celelalte nu o au atat de mare , dar macar asigura ( daca nu te apara complet de boala ) ca e mult mai mica probabilitatea sa te imbolnavesti , si daca totusi o faci , sa fie o forma care nu-ti ameninta viata . Pur si simplu “ invata “ organismul cum poate lupta cu virusul respectiv . Cum putem accepta aceasta “ nebunie “ - cum o numiti dvs. ? Pentru ca ne-am informat din surse credibile - din tara si din afara - am gandit cu propriile capete , si am ajuns la o concluzie ... In cazul meu , traind SI in epoca in care vaccinarea copiilor era obligatorie , am vazut cu proprii ochi ce mult bine au facut , cum au disparut boli precum variola , poliomielita , rujeola , tusea convulsiva , etc . De indata ce nu au mai fost obligatorii , au reaparut cazurile de rujeola , TBC ( mult mai agresive decat inainte ) ...
Astazi am văzut la TV tineri nevaccinati din spitalele din SUA fiind speriați ca nu pot respira.
Regretau ca nu s-au vaccinat.

Persoana vaccinata nu risca asa ceva din câte am văzut decât în condiții deosebite.

Nu putem ieși din pandemie decât atunci când virusul nu mai creaza riscul.de suprasolicitare a sistemului medical.
Și mie imi pare ca în prezent nu mai exista alta variantă.

Vaccinul poate și neutraliza virusul ceea ce ar însemna că persoana supusa riscului infectarii nu va fi infectată.

Eu cred ca exista risc și de val 5 ca sa intelegeti situatia.
Nu este de joacă.
Putem sta asa și 5 ani.
Acest virus nu respecta nicio regula a virușilor și.se vede clar acest lucru.
Eu încă din ianuarie 2020 am bănuit ca asa va fi dacă nu se vor lua masuri urgente.Se vedea ca este un virus mai deosebit...
Și cum nu s-au luat masuri la.momentul potrivit nu mai avem decât variantă vaccinării.

Ca sa ma fac înțeles, nu numai ca vom avea un val 4 dar și va fi și un val 5 ulterior...
De aceea se va face și rapel cu a treia doză de vaccin.
Este suficienta tulpina delta pentru asa ceva deoarece creaza mari probleme.
România nu are probleme.in acest moment dar va avea.

După parerea mea, destul de mulți medici nu au inteles cu ce se confruntă...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat