Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere a copilului pe durata facultatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere a copilului pe durata facultatii

Buna ziua!
Se aproprie momentul intrarii mele la facultate, iar unul dintre parinti, acestia fiind divortati, avea obligatia platii unei pensii de intretinere celuilalt parinte pana la terminarea celor 12 clase. Am aflat de la un coleg, care are si el parinti divortati, ca plata acelei pensii se poate prelungi si pe timpul facultatii, sau chiar al facultatilor, daca doresc sa urmez un master sau o a doua facultate. Este reala aceasta posibilitate, si daca da, sunt eu cel care trebuie sa intenteze procesul sau sa porneasca toata demersurile necesare, sau este datoria parintelui ca parte la decizia divortului? Va multumesc pentru orice ajutor!
Buna ziua,
Ambii parintii pot fi obligati sa va asigure pensia de intretinere pana la terminarea studiilor, dar nu mai tarziu de 26 de ani.
Avand in vedere ca sunteti major, dvs. sunteti cel care trebuie sa-l chemati in instanta pe parintele care nu-si indeplineste aceasta obligatie. Pentru ca instanta sa pronunte o hotarare judecatoreasca in acest sens. Aceasta constituie titlu executoriu si, daca continua sa nu-si indeplineasca obligatia de intretinere, il puteti executa silit prin punere de poprire pe venituri sau/si conturi bancare.