avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata are o casa pe baza unei chitanțe de mână și ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata are o casa pe baza unei chitanțe de mână și doresc ca ...

Tata are o casa pe baza unei chitanțe de mână și doresc ca acea casa sa o treacă pe numele meu.
Ce trebuie sa fac pentru a putea trece avea casa pe numele meu, acte necesare, sfaturi, etc ?
Casa a fost obținută de la tatăl sau pe baza acelei chitanțe de mână.
Tata mai are doi frați
Frati au semnat ca ii lasă lui casa. Au fost la tribunal și au semnat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:33, 22 Iulie 2021
Mergeti la notar dacă aveți toate actele necesare.
Trebuie văzute actele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imi este refuzat dreptul de a deschide carte funciara benga112 benga112 Ne este refuzat dreptul de a deschide carte funciara pe numele nostru In anul 1999 parintii au cumparat o casa la tara pe chitanta de mana,Cumparator Gigi si ... (vezi toată discuția)
Acceptarea mostenirii tacit bach antonia bach antonia buna ,ma numesc antonia si am si eu o nelamurire . bunicul meu care a decedat in anul 1949 a avut o casa , in aceasta casa au locuit dupa decesul acestuia ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de niste sfaturi va rog (mostenire,testament,...) costeliasi costeliasi Mesaj:am si eu o nedumerire,si m-am gandit ca ma puteti ajuta cu niste sfaturi: nu demult am terminat o casa care este proprietate personala a mamei mele. ea ... (vezi toată discuția)