avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depunere permis dupa respingere plângere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depunere permis dupa respingere plângere contravențională ...

Depunere permis dupa respingere plângere contravențională


Buna ziua, aș dori sa mă lămuresc ce am de făcut, pentru a nu a avea surpriza că mai adaugă Poliția rutieră incă 30 de zile de suspendare a permisului,pe motiv că nu m-am încadrat in timp pt.a-l depune.

Pe site ul judecătoriei,am văzut că pe data de 20 iulie 2021 s-a respins contestatia mea ca fiind neîntemeiată. Pot depune deja permisul? Este o mica lacună în lege care permite interpretarea neclară,așa încât aș vrea sa îl depun înaintea primirii deciziei la poștă. Ce mă sfătuiți?

Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mediterana , utilizator 22:10, 24 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este nicio lacuna, il puteti depune in termen de 30 de zile dupa ce ramane definitiva.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2021
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Va multumesc pt.răspuns.
Înțeleg că sunt situații,când dorind să predai permisul la Rutieră,ți se spune că ai depăsit termenul și primești încă 30 de zile de suspendare. Uneori....că așa vor ei...
Trebuie legalizată sau parafată acea hotărâre de la judecătorie? Va însoți permisul predat? Oare făcând o declarație scrisă,în care precizez că nu fac recurs,nu l-aș putea preda înainte de a primi decizia?

Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După ce trece termenul legal de apel, pentru ca nu ați dorit să depuneți apelul, mergeți cu hotărârea din prima instanță și o legalizati ca fiind definitivă. Aveți 30 de zile pentru asta in care, având hotărâre legalizată să predați permisul. Abia după ce trece acest termen puteți lua suplimentul de suspendare.
Va multumesc mult!

latka a scris:

După ce trece termenul legal de apel, pentru ca nu ați dorit să depuneți apelul, mergeți cu hotărârea din prima instanță și o legalizati ca fiind definitivă. Aveți 30 de zile pentru asta in care, având hotărâre legalizată să predați permisul. Abia după ce trece acest termen puteți lua suplimentul de suspendare.



Am înțeles.
Aș mai avea o întrebare: daca completez o cerere de renuntare la calea de atac,înainte de a trece cele 30 de zile care trebuie sa treaca pentru ca decizia să devină definitivă, o pot depune la Rutieră, să pot depune și permisul? Vreau să grăbesc acest episod... Trebuie eventual legalizată?
Sau...ce variantă ar mai exista?

Mulțumesc anticipat.

Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2021
mediterana, utilizator

Alte discuții în legătură

Pierdere proces de suspendare permis auto romeo_ovidiu@yahoo.com romeo_ovidiu@yahoo.com Buna ziua, As dori ce sa stiu ce ar trebui sa fac in urmatoarea situatie pentru a nu imi fii prelungita suspendarea cu inca 30 zile. Mi-a fost suspendat ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala Vaetis Vaetis Bună seara! Am primit o hotărâre nefavorabila de la judecătoria Craiova(amenda contravențională data de IPJ+permis reținut pe 30 zile), la care pot face ... (vezi toată discuția)
Apel fara motivare . Klara77 Klara77 Buna ziua , Am căutat in forum o situație asemănătoare , dar cum nu am găsit , va rog sa ma ajutați in luarea celei mai bune decizii . Soțul meu , ... (vezi toată discuția)