Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical pacienti oncologici
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical pacienti oncologici

Buna ziua,
Conform noilor prevedri legale, pacientul oncologic nu mai are dreptul la cei 1,6 ani de concediu medical. Mă poate lămuri cineva care sunt noile prevederi în vigoare?
Multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
art.13 OUG 158/2005
.....
(3) Durata de acordare a concediului și a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă este mai mare în cazul unor boli speciale și se diferențiază după cum urmează:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Națională de Asigurări de Sănătate, denumită în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sănătății;
b) un an și 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru SIDA și neoplazii, în funcție de stadiul bolii;
c) pe toată perioada de tratament, până la vindecare, pentru tuberculoză.
(la 25-08-2020, Alineatul (3) din Articolul 13 , Capitolul II a fost modificat de Punctul 4, Articolul II din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 145 din 24 august 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 776 din 25 august 2020 )