avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! În urmă cu o luna am solicitat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! În urmă cu o luna am solicitat asociației de proprietari ...

Bună ziua!

În urmă cu o luna am solicitat asociației de proprietari o adeverința care sa ateste lipsa datoriilor. Am primit o notificare emisa printr un birou notarial prin care se menționa faptul ca nu se poate deoarece persoana care a solicitat adeverința are doar 50% drepturi din locuita ( nu știu cât de adevarat dpdv legal motivarea asta).
Acum, cei de la asociație au trecut la întreținere pe apartament și onorariul avocatului ( den. Asistenta juridica). Cum pot ataca dpdv legal acest abuz, întrucât nu am solicitat niciodată Asistenta juridica și nici nu am primit.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:30, 24 Iulie 2021
Prin reclamație, conform art. 102 din legea 196 /2018, la primărie, sau prin actiune în instanță.
Asociația avea obligația de a elibera oricărui coproprietar adeverința.
Nu trebuia sa ceara ambii proprietari sau toți proprietarii aceasta adeverința.

Contestați în scris cotele de întreținere și luati dovada de primire.
Daca nu isi îndreaptă eroarea puteți da în judecată asociația.
Exista insa problema ca un proces durează destul de mult.

Este ciudat că au apelat la avocat și au dat și o soluție juridica greșită.
Este posibil sa aveti și dvs. nevoie de avocat la proces dar o sa plătească asociatia avocatul dvs.

Eu am un caz în care o asociație a ajuns sa achite 12 000 lei la un client de la o chestie aiurea si tot la fel, asociația avea avocat.
:) pe asta nu am mai auzit-o......sa ceri asistenta juridica pentru un rahat de adeverinta
astia merita sa plateasca prostia cu care sunt inzestrati....dar cred ca imparte taxa de asistenta la toata lumea si se spala pe maini

faceti sesizare si la primarie, poate ii da si o amenda mica, sa nu mai ceara asistenta juridica :)
Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2021
hob, utilizator
Asistenta juridica aveau dreptul sa ceara dar e ciudat ce au făcut.
Nu poate trage nimeni la răspundere asociația pentru asa ceva.

În mod normal trebuiau sa dea adeverința și nu sa faca astfel de bazaconii.
asistenta pentru ce?e o simpla adeverinta si nu iti trebuie multa carte...sunt pe internet modele, cu sutele
ce ii interesa pe ei, ca a cerut doar unul din proprietari, adeverinta?
oricum notarul nu autentifica ctr fara prezenta celor din acte sau fara imputerniciri notariale

nu ii trage nimeni la raspunere, dar sa ma puna la plata, le dau cu lista de intretinere in cap
daca vrea asistenta pe asa ceva sa plateasca presedintele din banii lui....

Alte discuții în legătură

Plati intretinere la bloc masso masso buna seara! va rog a ma lamuri asupra urmatoarei probleme: exista in blocul nostru un proprietar care ramane dator la plata intretinerii cu sume mari, de ... (vezi toată discuția)
Restantieri - procedura chemare in judecata kostin kostin Buna ziua, As vrea sa inteleg pasii pe care trebuie sa ii parcurgi, ca presedinte de asociatie de proprietari, in vederea chemarii in judecata a ... (vezi toată discuția)
Apartament cu penalități Ally0 Ally0 Buna ziua. Am o cunoștință care a cumpărat un apartament de la cineva in 2010. Persoana respectiva avea penalități la asociație, însă administratorul, ... (vezi toată discuția)