Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubiri accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubiri accident auto

Buna ziua, ma numesc Adrian si in anul 2019 am fost implicat intr-un accident auto cu mai multe autovehicule. In fata mea doua autoturisme s-au ciocnit, am reusit sa franez si sa opresc masina mea dar din spate m-a lovit un camion si m-a proiectat peste una din masinile care s-au lovit initial. A sosit politia, s-au facut cercetari la fata locului si au fost luate probe de sange. Nu am consumat alcool. Masina mea a fost retinuta la politie, am dat o declaratie scrisa si am fost asigurat ca voi fi contactat pentru noi declaratii. Nu s-a mai intamplat nimic pana in 2020 cand un politist m-a sunat si mi-a spus sa vin sa ridic masina pentru ca nu mai au loc in curte. Cu acest prilej am aflat ca nu s-au terminat cercetarile deoarece nu a fost finalizata expertiza tehnica. Intrebarea mea este daca in acest moment pot solicita despagubiri avand in vedere ca autovehiculul meu este in opinia mea dauna totala. Va multumesc!
Mikegontulescu, utilizator
Puteți deschide dosarul de dăuna, dar știți la care societate de asigurare? Dacă nu sa terminat expertiza, nu cunoașteți pe cel vinovat. Părerea mea este că paguba dumneavoastră va fi suportat de asigurătorul celui care va lovit din spate
Multumesc pentru raspuns! Deci ar trebui sa primesc o instiintare de la politie din care sa rezulte cine se face vinovat?
Da, după finalizarea expertizei veți ști unde să deschideți dosarul de daună.
Va multumesc pentru raspuns!