Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzarea urșilor periculoși în străinătate nu ar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzarea urșilor periculoși în străinătate nu ar fi o soluție ...

Vânzarea urșilor periculoși în străinătate nu ar fi o soluție în criza urșilor?
Se pot vinde vreo 2000 de urși.

Sau sa se facă o rezervație de Ion Țiriac deoarece el este cu vânătoarea.

Omul a invadat teritoriul urșilor și aceștia nu mai au ce manca.

Chiar a devenit o problema cea legata de atacurile asupra oamenilor.

Se pare ca în multe județe a apărut aceasta problemă.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata cati ursi pașnici pe Transfăgărășan:

[ link extern ]

Nu am mai văzut asa ceva!
Stau precum câinii pe marginea drumului.

Ar trebui ca autoritățile sa hrănească ursii dacă amendează turiștii care hrănesc ursii.

Daca nu sunt hrăniți devin agresivi.

Deci, cine este de vina ca ursii devin agresivi?

Și oamenii devin agresivi și fac talharii daca sunt flamanzi și nu au ce mânca.

Daca sunt hrăniți din mașină și exista distanta între mașina și urs nu exista risc de atac al ursului.

Nu ar fi corect ca sa nu fie vorba de amenda atata timp cât autoritățile competente lasă ursii sa moară de foame?

Am în vedere ipoteza hrănirii din mașină și nu sa stai lângă urs deoarece nu exista pericol de atac letal sau de vătămare corporala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Coreea de Sud ar putea vrea ursii nostri:

[ link extern ]

Au luat-o razna taee ursii de la noi din tara.Parca au înnebunit.
Nu mai au spațiu suficient și nici mâncare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat