avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În Codul muncii prevede ca zilele de concediu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În Codul muncii prevede ca zilele de concediu de odihna se iau ...

În Codul muncii prevede ca zilele de concediu de odihna se iau banii cînd încetează contractul de munca.
Angajatorul are drept să îmi bage zile de concediu de odihna la prime de platit.
Eu am refuzat să îmi bage banii pe zile de concediu la prime eu am cerut zilele de concediu sa mi le iau de odihna.
Ce pot face în situația pot face o cerere de remediere a situației sa returneze banii înapoi angajatorului.
Zilele de concediu de odihna de pe anul 2020 sunt valabile pina in anul 2022 pina pe 30 iunie.
Cel mai recent răspuns: Magie1 , utilizator 18:46, 9 August 2021
Compensarea zilelor de CO neefectuate la incetarea c.i.m. nu poate fi opusa unei alte situatii.

Solicitati, in scris, angajatorului sa remedieze situatia ... in caz de refuz, sesizati ITM-ul si/sau actionati in instanta.

.. Zilele de concediu de odihna de pe anul 2020 sunt valabile pina in anul 2022 pina pe 30 iunie. ...


Gresit. Dreptul la CO nu se prescrie .
Potrivit alin.2 al art.146 C.mun., pentru zilele de CO neefectuate in 2020 , angajatorul are obligatia sa vi le acorde pana la 01.07.2022.
Atunci eu returnez banii înapoi angajatorului să îmi calculeze zilele de concediu de odihna care mia băgat banii la prima și îmi recuperez zilele de concediu de odihna sa mi le iau normal care nu le-am luat stau acasă în concediu de odihna.
Angajatorul trebuia acordul meu in scris să îl aibă sa fie acoperit în cazul unui control.
Aceasta se consideră neglijenta în serviciu a angajatorului sau abuz în serviciu.
Ultima modificare: Luni, 9 August 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu trebuie niciun acord al dvs .
Depun cerere sa remedieze situația angajatorul cu zilele de concediu de odihna de ce mi le-a trecut la prima.
E dreptul meu sa îmi iau zilele de concediu de odihna care mi-au rămas.
De la anul am dreptul să îmi fac cerere la angajator sa nu se repete situația cu zilele d concediu trecute la prima.

Cornel Vasile a scris:

Nu trebuie niciun acord al dvs .

Puteti sa depuneti astfel de cereri ... incercati, v-am mai atras atentia, sa nu mai citati raspunsurile.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, mai am 17 zile de concediu ramase neefectuate din ... alionte alionte Buna ziua, Mai am 17 zile de concediu ramase neefectuate din anul 2020. Angajatorul refuza sa mi le acorde intrucit nu are cine sa ma inlocuiasca. Daca ... (vezi toată discuția)
Buna seara, concediul de odihna ramas si neefectuat din anul ... daliborca.nicolin daliborca.nicolin Buna seara, Concediul de odihna ramas si neefectuat din anul 2020,se poate efectua pana in iunie 2022? (vezi toată discuția)
Am zile de anul trecut de concediu de odihna,mi-am luat 13 zile ... Magie1 Magie1 Am zile de anul trecut de concediu de odihna,mi-am luat 13 zile d concediu de odihna din iulie și pina in august unul din sefi îmi zice sunt zile de pe anul ... (vezi toată discuția)