Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă fetita mea are 2 ani jumate și am pfa activ cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă fetita mea are 2 ani jumate și am pfa activ cu încasare ...

Dacă fetita mea are 2 ani jumate și am pfa activ cu încasare în luna mai pe pfa, pot depune acte în luna august pentru stimulent de insertie ?chiar dacă nu am mai incasat pe inuie, iulie și restul perioadei pana la împlinirea de 3 ani și pfa ul rămâne activ? Declarația unica este rectificata pe venitul din luna mai, ce este supus impozitului. La pfa se declara venitul pe an și plata impozitului pe an. Ma încadrez pt stimulent? În lege nu este destul de clar. Venituri supuse impozitului sunt, am declarat suma pe Decl unica pe 2021 și trebuie sa plătesc impozit. Are legătură ca încasarea veniturilor sa fi fost făcută după ce depun dosar de stimulent? Este specificat sa ai venituri supuse impozitului în perioada în care te încadrezi pentru stimulent? Perioada fiind care? Intre 2-3 ani, respectiv 3-4 pt handicap sau de la data in care inregistrezi cererea pentru stimulent. Multumesc
Hgfd, utilizator
Veti primi de la data in care inregistrati cererea pentru stimulent.