Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Oprirea autovehicului dupa trecerea de pietoni pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Oprirea autovehicului dupa trecerea de pietoni pentru debarcarea unei persoane

Buna ziua,

As dori sa stiu daca oprirea autovehicului dupa 1m de trecerea de pietoni, care si coincide si cu statia de autobus atat timp cat am lasat o persoana sa coboare se considera "oprire in loc nepermis" ?
Stiu ca "(2) nu se considera oprire: imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesara pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, daca prin aceasta manevra nu a fost perturbata circulatia pe drumul public respectiv;
- da, nu am perturbat deloc circulatia (2 benzi pe sens si nici un autobus in spate) .

As dori sa stiu:
1. oprirea la 1m dupa trecerea de pietoni pentru debarcarea pers este permisa ?
2. oprirea mainii personale in statia de autobus pentru debarcare pers este permisa ?

Am nevoie de aceaste informatii sa stiu ce este mai ok sa sa trec la contestarea unui PV.
SorinST, utilizator
Imobilizare este fix cuvantul folosit cam in tot articolul 63 din codul rutier - articol ce se refera la oprire, stationare si parcare.