Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, In cazul in care contractul de munca s-a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, In cazul in care contractul de munca s-a incheiat ...

Buna ziua,
In cazul in care contractul de munca s-a incheiat cu acordul partilor, inteleg ca nu te poti inscrie la somaj.
Intrebare:
1. de ce, din motiv ce am contribuit la fondul de somaj la fel ca orice angajat?
2. acordul partilor, de regula inseamna ca s-au primit niste salarii compensatorii, care au fost taxate in totalitate inclusiv somaj, pensie, asig. medicale. Si atunci de ce sa nu beneficiez macar pe acea perioada (2, 3, 5 luni) de serviciile platite in avans?
E corec si moral?
@Cornel Vasile. Exista contributia asiguratorie pentru munca, platita de angajator (2,25%), din care 20% sunt pentru bugetul pentru somaj.
Eu m-am referit la plata de catre salariat, daca ati fi citit mai bine raspunsul dat. .... 17%, se face venit la Bugetul asigurărilor pentru şomaj, nu 20%.
Cornel Vasile, Consilier juridic