Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua! Am si eu o situație ce as dori să-mi fie ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua! Am si eu o situație ce as dori să-mi fie clarificata, ...

Bună ziua! Am si eu o situație ce as dori să-mi fie clarificata, dacă se poate. Am urmat studiile unei facultăți un an de zile la bugetul de stat. Anul acesta am intrat la Academia militară, acolo unde sunt locuri exclusiv la buget si sunt nevoit sa achit anul de studiu efectutat la facultatea civilă. Am făcut o cerere către rectorat, iar astăzi am primit răspunsul afirmativ, însă mi se cere o sumă colosală de 10.400 de lei. Intrebarea mea este: daca as fi fost la taxă in primul an de studiu, as mai fi plătit acea diferență până la 10.400? Va mulțumesc frumos!
Bună ziua,
Dacă făceați primul an cu taxă nu aveați nimic de plătit.

mi se cere o sumă colosală de 10.400 de lei.

daca as fi fost la taxă in primul an de studiu, as mai fi plătit acea diferență până la 10.400?

Despre ce diferență vorbiți?

Și cine v-a cerut-o? Întreb pentru că 10.400 de lei la o facultate civilă chiar e o sumă colosală. Am crezut că vă cer o diferență cei de la Academie.
Emilika40, utilizator
Păi taxa anuală este de 4.500 de lei, însă mie mi se cer 10.400lei... mi se calculează înmulțind nunarul de luni cu o sumă de 500 si ceva de lei alocat fiecarei luni si cu un coeficient de 1.65 conform ramurii de studiu( cibernetică economică). Va multumesc frumos!
Am mai intrebat o colegă, si ea fosta studentă la buget, dar la o altă universitate tot de stat si a plătit fix 3.600 lei cat daca ar fi fost la taxă.. ea si a plătit cei 3.600 lei aferent plății anuale si a primit aprobare pentru academie.
Allan20 a scris:

Păi taxa anuală este de 4.500 de lei, însă mie mi se cer 10.400lei... mi se calculează înmulțind nunarul de luni cu o sumă de 500 si ceva de lei alocat fiecarei luni si cu un coeficient de 1.65 conform ramurii de studiu( cibernetică economică). Va multumesc frumos!

Allan20, utilizator
mi se calculează înmulțind nunarul de luni cu o sumă de 500 si ceva de lei alocat fiecarei luni si cu un coeficient de 1.65 conform ramurii de studiu

Aveți un link unde se poate vedea formula vieții, cu explicații?
Sau v-au comunicat în scris ce reprezintă 500 și ceva de lei și ce-i cu coeficientul acela?
E scris in decizia primită
Allan20, utilizator