Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz semnare act adițional, schimbare cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz semnare act adițional, schimbare cm

Bună ziua, datele problemei:
- contract de munca la domiciliu
- Firma vrea sa schimbe tipul contractului la domiciliu în contract de munca cu clauza de telemunca
Angajatul nu dorește aceasta schimbare.
Ce se poate întâmpla? Se poate desface contractul de munca?
Mulțumesc din suflet!
Legea 55/2020 este în vigoare și încă suntem în stare de alerta.

Nu mai citiți ce va convine sau cu nu va convine din răspunsurile primite.
Am inteles ca nu vi se aplica legea și v-am răspuns ce se poate decide.
Care ar fi motivul concedierii?
Regulamentul de ordine interioara nu are nimic concret, ca dacă nu semnezi e motiv de concediere sau indisciplina.

Pe câte am citit refuzul telemuncii nu este un motiv de terminare.

Este vre-0 alta lege?

Dacă s-ar aplica legea 55, nu ar trebui sa fie scrisa aceasta lege ca modificare de contract?

Mulțumesc din suflet!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Credeti ca se va invoca acest motiv, refuzul semnarii ? Se pot invoca altele ....teoretic vorbind

Potrivit Codului Muncii, concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.

Nu mai citati raspunsurile . Apasati direct RASPUNDE.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mii de scuze, nu găseam butonul răspunde.
Pe telefon nu apare acest buton, atunci când nu ești la sfârșitul paginii.

Sunt de acord ca se pot găsi multe motive pt indisciplina și terminare, pt ca mai nici o companie nu vrea răzvrătiți.

Realizez și faptul ca viata razvratitului la munca va fi o corvoada. Stilul romanesc este cunoscut.

Mulțumesc din suflet pt ajutor, tuturor!
mihai lupu, utilizator