Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se plateste concediul medical de carantina conform ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se plateste concediul medical de carantina conform noul OU74/2021 ...

Cum se plateste concediul medical de carantina conform noul OU74/2021 , 5 zile de stat si restul de zile cine le plateste ?
Buna seara,
Raspunsul de la ITM legat de problema : pentru cei care deconteaza medicalul de carantina (a angajatilor plecati din tara in interes personal in zona rosie , a se vedea art 22 OU 74/2021) la Casa de Sanatate platesc angajatul doar cele 5 zile ( recupereaza dupa la casa de sanatate) si atat , restul de zile nu le suporta angajarotul , art de lege nu specifica si acest lucru.
Multumesc !
In nota de fundamentare a ordonantei scrie:
-pentru a se responsabiliza persoanele care se deplasează în interes personal în zone în care există epidemie, risc epidemiologic sau biologic, cu un agent înalt patogen, şi care, la întoarcerea pe teritoriul României, pentru a nu deveni astfel factori de risc pentru persoanele cu care vin în contact, intră în concediu medical pentru carantină, pentru care din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate se suportă indemnizaţiile corelative,

Din punctul meu de vedere cel care trebuie să suporte restul zilelor de concediu medical este angajatul.