Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ca din ...

Bună ziua. Președinta asociației ne a anunțat azi ca din cauza celor restanțieri începând de mâine va sista curățenia și funcționarea liftului pana când toți ceilalți se vor achita . Întrebarea mea este : este legal pt mine care am totul achitat la zi sa nu pot beneficia de lift( locuind la un etaj superior) pt ca ceilalți nu achita ? Cum putem proceda noi ca și proprietarii cu toate plățile la zi sa nu ne lipsească aceste facilități? Mulțumesc anticipat
da, clar, varianta "name and shame" este o cale care are rezultate adesea
Toți proprietarii trebuie să se implice, să participe la activitățile din asociație, să sprijine comitetul.... altfel, exceptând cazurile deosebite, e ușor să aștepți para mălăiață, să te mulțumești cu comentarii, să te uiți la alții care caută soluții, care se expun vorbelor urâte și bârfei, care își pierd timpul cu treburile asociației....chiar dacă, eventual, primesc o sumă drept recompensă...

Loredana6 a scris:

De acord . Dar în cazul în care ceri detalierea datoriilor și nu o primești? Ceri sa se facă o notificare către cei care au restante și nu se face niciun demers în acest sens . Eu nu îmi doresc sa preiau vreo responsabilitate care nu mi se cuvine însă în calitate de proprietar care achit toate cheltuielile la zi oare nu am voie sa cer niște explicații? Acesta a fost și scopul pt care am scris aici,în speranța că cineva deține mai multe informații legate de procedurile legale, măcar dacă nu se ocupa nimeni sa putem da ceva sfaturi în acest sens către asociația noastră de proprietari . Sa putem face ceva în aceasta situație.

Executarea silită...?!!!? Trebuie procese... durează....așa că mergeți dvs împreună cu o echipă de oameni din bloc la restanțieri și vedeți ce se întâmplă...Succesuri!

laur123 a scris:

gresiti cand spuneti asa ceva. Este vorba de o asociatie de proprietari care NU are dreptul sa pedepseasca proprietarii cu platile la zi pentru a recupera datorii de la cei rau platnici. Nu asa se rezolva asmutind proprietarii unul impotriva celulilalt. Nu ai platit ncio problema EXECUTARE SILITA si gata pentru ca asta e calea legala si morala.