Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara! Ca și continuitate în câmpul muncii am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara! Ca și continuitate în câmpul muncii am 1 an și ...

Buna seara! Că și continuitate în câmpul muncii am 1 an și 11 luni, de două luni m-am angajat la Kaufland și am contract determinat primele 3 luni (de probă). Am rămas însărcinată, pot beneficia de acei bani care se dau timp de doi ani pentru concediu de maternitate ?
Care este data prezumata a nasterii?
Martie-aptilie

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii?

1. Nu mai citati raspunsurile. Apasati direct pe RASPUNDE.

2. aprilie/mai 2020 -martie/aprilie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

In acest interval , trebuie sa aveti minim 12 luni realizate venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit. Aveti ?

Daca da, atunci beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
Am. Pe perioada 1 octombrie 2020-31 iunie 2021 am lucrat la acea firma iar angajarea la actualul loc de muncă am făcut-o pe 10 iulie 2021 până în prezent doar că m-am gândit că fiind la început și având un contract determinat ar putea să mă da afara la aflarea veștii că sunt însărcinată fiindcă nu mi se par de încredere oamenii de acolo. Exista posibilitatea sa îmi facă ceva pentru a nu-mi plati acea perioadă de doi ani? De curând am făcut nunta și mi-au oferit cele 5 zile de concediu pentru nunta dar au spus că banii care se dau in mod normal nu pot să-mi dea deoarece nu am 6 luni la ei.
1. Nu angajatorul plateste indemnizatia pentru CCC.

2. Din calclul meu, reiese ca beneficiati de indemnizatie.

3. Daca aveti c.i.m. pe durata determinata , atunci acesta va inceta la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat daca nu se va decide prelungirea duratei.