Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am o colectie de timbre de care nimeni dintre cei care ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am o colectie de timbre de care nimeni dintre cei care imi urmeaza ...

Am o colectie de timbre, nu foarte valoroasa, de care nimeni dintre cei care imi urmeaza nu este interesat. As dori sa o pun in vanzare prin intermediul unor site-uri dedicate unor astfel de operatiuni. Sumele de bani rezultate, trebuiesc declarate pentru impozitare?
interval, utilizator
Ca orice venit si acesta trebuie declarat la ANAF pentru impozitare si taxare.
Eu credeam ca se impoziteaza/taxeaza un venit rezultat ca urmare a desfasurarii une activitati sau a prestarilor de servicii. In cazul meu, faptul ca=mi vand colectia de timbre este ceva ocazional, ca si cum as vinde o haina pentru ca mi-a ramas mica din cauza ca m-am ingrasat.
interval, utilizator
@interval, exact asa cum credeti dvs este , nu veti plati impozit cum nu platiti nici daca va vindeti masina sau casa ( daca aceasta nu are valoare exagerat de mare, peste 450 mii lei)
gi-jane2, moderator
Daca timbrele ar valora peste 450.000 ar fi multi interesati de ele si nu m-ar lasa sa le vand. Sau ar mai astepta un pic ca sa le poata vinde ei. Dar, nu este cazul, Din pacate.
Multumesc, domnule moderator