Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! Proprietarii unui bloc dorim să întocmim ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! Proprietarii unui bloc dorim să întocmim un tabel ...

Bună ziua! Proprietarii unui bloc dorim să întocmim un tabel nominal, în vederea desprinderii de asociația de proprietari din care facem parte în prezent și alipirea la o altă asociatie. Ținând cont de faptul că avem nevoie de numele tuturor proprietarilor, precum și de seria de buletin/ CNP, ce trebuie să scriem în subsolul tabelului ptr a respecta GDPR? De asemenea, avem voie, ca persoane fizice, să colectam semnăturile vecinilor în acest tabel ?
Nu va trebuie nici un tabel, depuneți fiecare proprietar câte doua cereri, una de a ieși ca membru din asociația veche și a doua de a deveni membru în asociația cealalta. Problema rămâne însă ce părți comune aveți cu asociația la care vreți să migrati? Dacă nu aveți nimic veți rămâne să plătiți tot la vechea asociație, fără a fi membri.
Bună ziua! Nu înțeleg afirmația d-voastră în legătură cu părțile comune. Este vorba despre un singur bloc, privat în totalitate. Nu avem părți comune cu actuala asociație, noi dorim să ne mutăm cu tot ceea ce deținem la o altă asociație.

latka a scris:

Nu va trebuie nici un tabel, depuneți fiecare proprietar câte doua cereri, una de a ieși ca membru din asociația veche și a doua de a deveni membru în asociația cealalta. Problema rămâne însă ce părți comune aveți cu asociația la care vreți să migrati? Dacă nu aveți nimic veți rămâne să plătiți tot la vechea asociație, fără a fi membri.

Cu asociatia la care vreti sa migrati aveti parti comune ? V-am mai intrebat asta o data. Nu puteti intra conform legii 196/2018 in acea asociatie, daca nu aveti parti comune, cu celelalte blocuri, din noua asociatie.
Articolul 11
(1)Asociatia de proprietari este forma juridica de organizare si de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor dintr-un condominiu, cu personalitate juridica, fara scop lucrativ, infiintata in conditiile prezentei legi, care are ca scop administrarea, exploatarea, intretinerea, repararea, reabilitarea si modernizarea proprietatii comune, mentinerea in stare buna a imobilului, respectarea drepturilor si asumarea obligatiilor de catre toti proprietarii.

Art. 2
h)condominiu - imobil format din teren cu una sau mai multe constructii, in care exista cel putin 3 proprietati individuale reprezentate de locuinte si locuinte sau spatii cu alta destinatie, dupa caz, si cote-parti indivize de proprietate comuna;

Art. 3
(3)In sensul art. 2 lit. h), constituie condominiu:
a)cladiri cu mai multe locuinte sau spatii cu alta destinatie in care exista proprietati individuale si proprietati comune; b)cladiri multietajate; un tronson cu una sau mai multe scari din cadrul cladirii multietajate in cazul in care se poate delimita proprietatea comuna;
c)un ansamblu rezidential format din locuinte si/sau constructii cu alta destinatie, amplasate izolat, insiruit sau cuplat, in care exista proprietati comune si proprietati individuale.

In legile mai vechi ale asociatiilor de proprietari nu existau conditii atit de stricte, asa au aparut asociatii mamut cu sute de proprietari, care, in conditiile legii 196/2018 nu s-ar mai putea constitui. Prin urmare nici nu pot "inghiti" alte parti (blocuri) cu care nu au parti comune,

Asociatiile vechi ramin asa cum s-au format atunci, nu mai pot insa sa se modifice, inglobind si alte blocuri.

Cel mai bine va constituiti propria asociatie, conform legii 196/2018.
[ link extern ]
latka, moderator