avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, vreau sa construiesc un gard pe hotar dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, vreau sa construiesc un gard pe hotar dar vecinul ...

Buna ziua, vreau sa construiesc un gard pe hotar dar vecinul nu e de acord.
Am nevoie de acordul vecinului ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Frigioiu52 , utilizator 17:46, 9 Septembrie 2021
Da, pentru construcția gardului chiar pe hotar este necesar acordul vecinului. Acordul ar fi indicat să fie scris, să fiți sigur că vecinul nu se răzgândește cândva.
Multumesc pentru raspuns.
Exista vreo prevedere legala in acest sens sau e doar o recomandare pentru a evita un eventual litigiu ?
Eu am citit ca in cazul in care construiesc gardul pe hotar pot sa-i cer sa suporte 50% din cost.
Multumesc din nou

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa construiesc un gard iar vecinul nu este de acord. Jhony696 Jhony696 Doresc sa construiesc un gard in spatele casei dar vecinul nu este de acord. Ce se poate face in acest caz? (vezi toată discuția)
Constructie gard intre vecini. Leonardo77 Leonardo77 Buna ziua, Stiu ca acest subiect este foarte des intalnit, si am vazut pe forum diverse rezultate, dar nu stiu cat de clar este pentru situatia mea. Am ... (vezi toată discuția)
Amplasare gard intre proprietati sira sira Am un teren intre doua proprietati vecine. Masuratorile au fost facute inainte de achizitionarea terenului si erau deja amplasati stalpii pentru garduri. Acum ... (vezi toată discuția)