Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, vreau sa construiesc un gard pe hotar dar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, vreau sa construiesc un gard pe hotar dar vecinul ...

Buna ziua, vreau sa construiesc un gard pe hotar dar vecinul nu e de acord.
Am nevoie de acordul vecinului ?
Va multumesc
Da, pentru construcția gardului chiar pe hotar este necesar acordul vecinului. Acordul ar fi indicat să fie scris, să fiți sigur că vecinul nu se răzgândește cândva.
Multumesc pentru raspuns.
Exista vreo prevedere legala in acest sens sau e doar o recomandare pentru a evita un eventual litigiu ?
Eu am citit ca in cazul in care construiesc gardul pe hotar pot sa-i cer sa suporte 50% din cost.
Multumesc din nou