Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... refuz intabulare teren. buna ziua am un teren cumparat ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

refuz intabulare teren. buna ziua am un teren cumparat mai demult ...

refuz intabulare teren. buna ziua am un teren cumparat mai demult cu contract de vanzare cumparere facut la notar. extrasul cf este pe vechiul proprietar. vreau sa il trec in cartea funciara pe mine sa intabul terenul. primul pas a fost la primarie. am platit un expert in acest sens care mi a intocmit tot dosarul. si primaria nu vrea sa mi dea acceptul pentru intabulare. mi a respins acelas functionar dosarul a 2 oara. in raspunsul dat de primarie cer sa se intocmeasca planul parcelar al tarlalei delimitat de limite naturale. expertul o facut planul cum o cerut primaria si mi o respins iar dosarul. am vorbit cu expertul si mi a dat de inteles ca ar fi cineva din primarie care ar avea teren acolo si nu prea incape domnul respectiv. acesta ar fi adevaratul motiv. eu am tot dosarul pentru intabulare in regula. multumesc frumos.
unde sa apelez cu cine sa vorbesc?
asta e o problema. intr-adevar, cadastristii nu cer acte originale, ci copii certificate/ legalizate, dupa caz.
daca vi s-a schimbat adresa postala, trebuie sa obtineti de la primarie un certificat de nomenclatura stradala.
nici autoritatile nu cer sa depuneti la dosar originalele, insa trebuie sa le aveti la dvs pentru a le arata functionarului ca sa le poata sa le confrunta cu copia si s-o certifice drept identica cu originalul.
daca suspectati pe cineva de furt, puteti merge la politie sa depuneti plangere.
puteti obtine duplicate ale contractelor de vanzare de la notariatul care le-a eliberat.
succes
adriandimitriu, utilizator
multumesc frumos