Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legislatie GDPR pentru camere video Buna ziua! Va ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legislatie GDPR pentru camere video Buna ziua! Va solicit sprijinul ...

Legislatie GDPR pentru camere video

Buna ziua! Va solicit sprijinul pentru urmatoarea problema: locuiesc intr-un complex rezidential, alcatuit din mai multe blocuri. Blocul in care locuiesc, este SINGURUL din tot complexul care are camere video montate, pentru protectia noastra.
Se pune problema legalitatii acestuia. O persoana din ALT BLOC, doreste sa inchidem aceste camere, pe motiv ca NU am solicitat ACORDUL TUTUROR PROPRIETARILOR din complex, sa le prelucram datele cu caracter personal (in speta, imaginile video inregistrate).
Camere video au fost montate de catre noi, proprietarii, care ne-am exprimat acordul pe baza de semnatura pentru instalarea acestuia, instalare care s-a facut decatre o firma licentiata de autoritatile competente.
Camerele video au fost montate anterior existentei asociatiei de proprietari (fiind bloc nou, a durat ceva pana s-a infiintat asociatia).
Intrebarile mele pentru dvs. ar fi urmatoarele:

1. Atata timp cat instalarea acestora s-a facut de catre o firma autorizata in acest sens, avand la baza semnaturile proprietarilor care locuiesc in bloc, erau necesare si semnaturile celorlalti proprietari din celelalte blocuri?

2. Sistemul de supraveghere video este amplasat intr-o camera cu acces controlat, cu toate documentele necesare si solicitate de lege. Este legala solicitarea respectivei persoane, care NU locuieste in blocul nostru, de a solicita inchiderea camerelor video, pe motiv ca nu avem acordul lui sau a altora pentru prelucrarea datelor (spre ex.: el intra in bloc si il inregistreaza camerele)?

3. In cazul in care nu vom da curs cererii acestuia, Autoritatea de supraveghere a datelor cu caracter personal, ne poate da amenzi? Chiar este ilegal sa ai un sistem de monitorizare video intr-un bloc (acesta a fost montat de catre o firma autorizata, cu toate actele aferente)?

4. Avem nevoie, conform GDPR, asa cum invoca acest om, de acordul TUTUROR persoanelor pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, chiar daca NU sunt proprietari in blocul nostru?

Mentionez faptul ca ulterior instalarii sistemului, a fost infiintata si Asociatia de proprietari, acesta fiind unul dintre motivele sustinute de respectiva persoana pentru inchiderea camerelor pana la acordul tuturor celor 400+ proprietari din complex.

Va multumesc pentru sprijin!
Buna ziua,

Cata vreme sunt surprinsi si alti locatari ,prin camerele de luat vederi,este necesar acordul majoritatii,pentru a mentine camerele de luat vederi.

Trebuie efectuate anumite proceduri reglementate de normele Gdpr.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
vedeti mai jos raspunsul de la autoritate si terminati cu gdpr-ul asta....raspunsul este din 2018 si se pecizeaza legea asociatiilor din 2007.....oricum legea noua nu aduce modificari in acest sens
eu am pus raspunsul oficial la dosar si daca ma intreaba cineva, nu are decat sa se certe cu autoritatea

Vă informăm că adresele dumneavoastră transmise prin e-mail la Autoritatea Naţională de
Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal au fost înregistrate sub nr. /2018 și
/2018.
Urmare a aspectelor prezentate în conţinutul acestora, precizăm următoarele:
Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea unor sisteme de televiziune cu circuit
închis cu posibilităţi de înregistrare şi stocare a imaginilor şi datelor se supune atât prevederilor
Regulamentul (UE) al Parlamentului European şi al Consiliului privind protecţia persoanelor fizice în
ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cât şi ale
Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor, modificată şi
completată.
Instalarea şi utilizarea sub aspect tehnic a echipamentelor şi elementelor componente ale
sistemului de supraveghere video se realizează în conformitate cu Legea nr. 333/2003 şi normele
metodologice de aplicare a acesteia, sens în care trebuie apelat la societăţi specializate, autorizate în
domeniu, precum şi poliţiei pentru a obţine avizul necesar.
Precizăm că prelucrările de date cu caracter personal se vor supune principiilor și condițiilor
de prelucrare stabilite de Regulament, raportat la domeniul de aplicare material al acestuia.
În acest sens, subliniem că Regulamentul (UE) 2016/679 introduce în art. 5 un nou principiu de
prelucrare a datelor, cel al responsabilității, potrivit căruia operatorii de date cu caracter personal nu
numai că sunt responsabili de respectarea tuturor principiilor de prelucrarea a datelor (”legalitate,
echitate şi transparenţă”, "limitări legate de scop", "reducerea la minimum a datelor", "exactitate",
limitări legate de stocare", precum și "integritate şi confidenţialitate"), dar este necesar ca aceștia să
poată demonstra respectarea principiilor menționate.
Totodată, precizăm că dispozițiile art. 6 alin. (1) lit. a) – f) din Regulamentul general privind
protecția datelor enumeră cazurile în care prelucrarea datelor cu caracter personal este legală, și
anume:
- când persoana vizată și-a dat consimțământul pentru prelucrarea datelor sale pentru unul sau
mai multe scopuri specifice;
- când prelucrarea este necesară pentru exercitarea unui contract la care persoana vizată este
parte sau pentru a face demersuri la cererea persoanei vizate înainte de încheierea unui contract;
- când prelucrarea este necesară în vederea îndeplinirii unei obligații legale care îi revine
operatorului;
- când prelucrarea este necesară pentru a proteja interesele vitale ale persoanei vizate sau ale
altei persoane fizice;
- când prelucrarea este necesară pentru îndeplinira unei sarcini care servește unui interes public
sau care rezultă din exercitarea autorității publice cu care este învestit operatorul;
- când prelucrarea este necesară în scopul intereselor legitime urmărite de operator sau o parte
terță, cu excepția cazului în care prevalează interesele sau drepturile și libertățile fundamentale ale
persoanei vizate, care necesită protejarea datelor cu caracter personal, în special atunci când persoana
vizată este un copil.
În contextul în care instalarea unui sistem de supraveghere video în condominiu este necesară
în vederea realizării unui interes legitim al asociaţiei de proprietari (asigurarea pazei şi protecției
persoanelor, bunurilor și valorilor, a imobilelor și a instalațiilor de utilitate publică, precum și a
împrejmuirilor afectate acestora), hotărârea de a instala un astfel de sistem trebuie adoptată în cadrul
adunării generale a asociaţiei de proprietari.
Regulile stabilite prin Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007, referitoare la
convocarea adunării generale, informarea prealabilă a proprietarilor, condiţiile de organizare a adunării
generale şi de cvorum/majoritate pentru adoptarea hotărârilor trebuie respectate de asociaţia de
proprietari pentru ca hotărârea instalării sistemului de supraveghere video să fie adoptată legal
(constituie dovezi ale convocării şi reconvocării afişul de la avizier şi tabelul nominal convocator cu
semnături). Hotărârile adunării generale a asociației de proprietari trebuie aduse la cunoștința
proprietarilor, conform Legii nr. 230/2007. Persoanele care nu sunt de acord cu hotărârea adoptată, o
pot contesta în termenele și condițiile legale. În cazul în care asociațiile de proprietari cuprind mai
multe scări de bloc, ANSPDCP consideră necesară obținerea consimțământului informat al
proprietarilor, separat pentru fiecare scară, pe tabele nominale, pentru instalarea camerelor de
supraveghere care monitorizează spațiile aferente respectivei scări de bloc. În acest sens, Legea nr.
230/2007 prevede că „În situaţii excepţionale, hotărârile pot fi luate prin acordul scris al majorităţii
proprietarilor unei scări sau unui bloc, membri ai asociaţiei de proprietari, pentru probleme care îi
vizează direct, pe bază de tabel nominal”.
Prin urmare, toate aceste măsuri vor fi aduse la îndeplinire ţinând cont şi de dispoziţiile
Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, în
privinţa atribuţiilor Adunării Generale a Proprietarilor şi a Comitetului Executiv (art. 27-30).
În acelaşi timp, facem precizarea că, potrivit art. 24 alin. (1) din aceeaşi lege, “adunarea
generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari
(jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal”.
Prin urmare, se poate recurge la o monitorizare prin videosupraveghere, în temeiul dispoziţiilor
legale de mai sus, dar numai dacă această măsură este proporţională cu riscurile cu care se confruntă
operatorul şi determină luarea unei asemenea măsuri intruzive în viaţa privată a proprietarilor.
În acelaşi timp, trebuie să se ţină cont şi de interesele, drepturile şi libertăţile persoanelor
vizate. Astfel, acestea trebuie informate anterior cu privire la luarea unei astfel de măsuri.

Subliniem că prelucrările de date efectuate vor fi precedate de o informare clară, concisă, într-
un limbaj simplu, în conformitate cu art. 13 din Regulament, care obligă operatorul să furnizeze

persoanei vizate o serie de informații.
Totodată, în spaţiile monitorizate trebuie instalată o pictogramă adecvată, care să conţină o
imagine reprezentativă, poziţionată la o distanţă rezonabilă de locurile unde sunt amplasate
echipamentele de supraveghere, astfel încât să poată fi văzută de orice persoană.
În plus, Autoritatea de supraveghere recomandă ca perioada de stocare a datelor cu caracter
personal (imaginea) prelucrate de asociaţie ca urmare a instalării sistemului de supraveghere video să
nu depăşească 20 zile.